За даними НБУ, з 6 березня по 6 квітня 2020-го портфель облігацій внутрішньої державної позики у власності іноземних інвесторів скоротився на 7,95 млрд грн. Наскільки це вплине на економічну ситуацію в Україні і в чому сама суть ОВДП, редакції Delta Finance пояснив Максим Пархоменко, аналітик Альпарі.

Поясніть будь ласка причини такої поведінки інвесторів

− Обсяг портфеля з боку нерезидентів скоротився через світову кризу. Багато хто виводив у цей період свої кошти з ризикових гаваней, до яких відноситься і Україна. 8 млрд грн навіть при курсі в 28 грн − це всього 290 млн доларів. А тільки за 2019 рік до України зайшло з боку нерезидентів понад 4 млрд доларів. Іншими словами, з наших паперів не вивели навіть десяту частину.

Чим потенційно це може загрожувати для економіки України і стабільності гривні?

− Нічим. В Україні не розвинений вторинний ринок держборгу. Це означає, що, купивши наші папери, ви не можете з них вийти до моменту погашення. Простіше кажучи, уявіть, що у вас є депозит в державі, ви отримуєте відсотки, і через «Х» часу ви отримаєте його назад. У теорії, ви можете продати його на ринку, якщо зможете знайти на нього покупця.

До системи ОВДП в нашій країні змішане ставлення людей. Можете пояснити, у чому її суть?

Максим Пархоменко

Максим Пархоменко, аналітик Альпарі

− ОВДП − це інструмент боргового ринку. За фактом Мінфін на аукціоні щотижня бере гроші в борг під відсоток, а натомість дає цінні папери. Це не придумали в минулому році або кілька років тому. Цей ринок функціонує вже понад 20 років. Але увага до нього почала з’являтися тільки після відкриття ринку для нерезидентів на початку 2019 року.

За фактом, коли до роботи Уряду і Мінфіну не було особливих претензій, придумали поняття «піраміда ОВДП». Це чорний піар і відверта брехня про те, що там можливо будувати якісь схеми. На сьогодні борговий ринок, а саме операції з ОВДП, − один із найбільш прозорих елементів у нашій фінансовій системі. Всі операції проходять через кліринг, де видно кожного учасника і його операції. За фактом все на долоні.

Із таким же успіхом сміливо можна звинуватити наш Мінфін у відкритті ринку для іноземного капіталу, зростанні гривні й зниженні рівня державного боргу.

Яку позитивну або негативну роль ОВДП зіграли для економіки України? В цілому, на ваш погляд, ОВДП − це добрий робочий інструмент або до нього краще не вдаватися?

− Щоб зрозуміти, наскільки сильно ОВДП допомогли економіці, просто потрібно поглянути на падіння курсів у сусідніх країнах і порівняти їх із поточним курсом, який є в Україні. Так, в Казахстані курс тенге впав за березень на 15%, польський злотий просів на 8%. У той же час з початку року білоруський рубль просів на 20%, а російський рубль впав на 22%. На сьогодні долар в Україні знаходиться на рівні в 27,10 грн, і такий курс мало кого лякає і навіть здається нормальним. Це і є результат, без якого долар був би у нас вище 30 грн.

Для пересічного українця це означає, що він зможе зберегти свою купівельну спроможність після кризи і відновлення економіки. І зможе легко споживати товари і послуги, як і раніше.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Loading...