30 квітня депутати Верховної Ради прийняли ряд законопроектів, які можуть вплинути на рішення МВФ на користь видачі Україні чергового кредиту. Політолог Віктор Пащенко поділився своїми думками про необхідність прийняття цих законопроектів, важливість отримання даного кредиту і ризик дефолту.

– Депутати проголосували в першому читанні так званий «антиколомойський закон». Якщо його остаточно ухвалять, які будуть його наслідки?

Виктор Пащенко

Віктор Пащенко, політолог

– Я думаю, що тепер ми побачимо жорстке протистояння між Коломойським і афілійованими з ним структурами і Зеленським. Цікаво буде подивитися на те, як будуть висвітлювати ці події, дії президента і депутатів пропрезидентської фракції підконтрольні Коломойському ЗМІ. Вчорашній день показав серйозні зміни. Якщо до цього Зеленський демонстрував лояльність по відношенню до Коломойського, то вже в другій половині дня відбувся кардинальний розворот.

А в макроекономічній сфері прийняття даного законопроекту означає, що скоріше за все МВФ дасть нам кредит. Із боку цієї структури було дві чіткі вимоги – «антиколомойський законопроект» і законопроект про землю. Причому, перший був навіть більш важливий для МВФ, тому що в цьому бачили умову того, що кредит не буде витрачено на повернення грошей власникам націоналізованих банків.

І поспішали, бо зараз до МВФ звертається велика кількість держав. Директор-розпорядник заявляв, що 20 країн додатково звернулися з проханням про виділення їм коштів. І суми там серйозні. Наприклад, Іран попросив $4,5 млрд. Тому в короткостроковому періоді грошей могло і не бути. Рішення необхідно було приймати вже зараз, тому що в квітні все буде досить важко.

Що стосується підприємців, чиї банки були націоналізовані, то, звичайно, без бою вони їх не залишать. Буде вестися боротьба, якщо не за повернення банку, то за зміну влади – щоб прийшла та влада, яка це питання вирішить на їхню користь. Або буде вестися боротьба за те, хто стане оцінювати розмір компенсації, яку держава виплатить власникам банків.

– Чи можна говорити про те, що прийняття цих двох законопроектів гарантує нам отримання кредиту від МВФ?

– Як мінімум, ми виконали висунуті до нас вимоги. Звичайно, той закон про землю, який прийняли, і який спочатку розглядався, – це два різних законопроекти. Ми радше формально вимогу виконали – у нас землю тепер можна продавати, але не всю, не всім і не в тому обсязі, в якому хотіли спочатку. Подивимося, що на це скажуть в МВФ. Зараз їх головне завдання – це забезпечити хоча б мінімальну стабільність світової економіки. Тому я думаю, що навіть на таке досить формальне виконання їх вимог, вони відреагують позитивно.

– Чи можливий вихід України з кризи без кредиту від МВФ?

– Швидше за все ні. Хоча розглядалися альтернативні варіанти. Останні пару місяців йшли розмови про те, що не потрібно зв’язуватися з МВФ. І Зеленський, можна сказати, йшов у цьому напрямку. Можна було очікувати отримання грошей в кредит від інших країн. Але в останні кілька тижнів відбулися події, які пов’язані не тільки з епідемією коронавірусу і карантином, а й з нафтової війною ОПЕК і Росії.

Багато держав уже не можуть надавати фінансову допомогу. Наприклад, той же Китай нікому допомагати не зможе. Тому єдиним джерелом дешевих грошей зараз залишається МВФ.

Плюс, китайські гроші ніколи не були дешевими. У них не було таких політичних вимог, але була умова – всі гроші, які позичає КНР, повинні освоюватися китайцями. Тобто, якщо нам дають гроші на ремонт чогось, то ремонтувати повинні китайські робітники з китайських матеріалів. Не факт, що такі кредити кращі, ніж ті, які пропонує МВФ.

– Наскільки серйозний збиток може зазнати Україна в разі дефолту?

– Дуже часто, говорячи про дефолт, люди розуміють це так, що ми припиняємо платити кредитні зобов’язання, і тому вони думають, що це навіть добре. Але це не так. Ми можемо згадати приклад Росії, яка в 2008 році оголосила дефолт. Країна втрачає можливості залучати будь-які засоби для розвитку економіки і бізнесу.

Падіння рівня економіки, яке слідує за оголошенням дефолту, величезне. По суті, це те, що ми переживали на початку 90-х років. Наслідки дефолту всеохоплюючі. Він відіб’ється на кожному з нас.

На додаток до карантину ми отримаємо ще й обмеження своїх фінансових можливостей, ще більше збільшення рівня безробіття та зупинку економіки. Крім того, відбудеться зростання цін на всі товари, як імпортні, так і вироблені всередині країни. Тому що дефолт обов’язково веде до девальвації національної валюти.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Loading...