На тлі світової фінансової кризи і боротьби з коронавірусом українську національну валюту сильно штормить. Президент Асоціації «Дніпровський банківський союз» Володимир Косюга поділився своїми прогнозами про те, якого курсу слід очікувати до кінця місяця, і розповів, як працює в період карантину банківська система.

Александр Косюга

Володимир Косюга, Президент Асоціації «Дніпровський банківський союз»

– Що зараз відбувається на валютному ринку? І чого нам очікувати найближчим часом?

− Ми вже тиждень знаходимося в стані глибокої кризи. Фінансова криза, як завжди, перейшла в економічну, а економічна − в світову. Як то кажуть, йдемо за раніше наміченим планом. Нічого такого, чого б ми не очікували, в останні дні не відбулося. Єдине, чого ми не очікували, це те, що все станеться тут одразу. Тому що на негативні моменти, які несла в собі очікувана глобальна економічна криза, наклалась ще й криза, пов’язана з коронавірусом.

У першу чергу слід відзначити, що у нас ослабла гривня. Буквально тиждень тому прогнозувалося, що до кінця березня ми побачимо показник 29-30 грн за долар. Приблизно за цим сценарієм ми і йдемо. Слід віддати належне Національному банку, який намагається нівелювати такі сплески попиту. Вже більше $1 млрд було продано з резервів для підтримки національної валюти. Але з таким зростаючим галопуючими темпами попитом резервів навряд чи вистачить надовго.

Зараз відзначається нестача готівкового долара. Це було очікувано, тому що попит населення за попередню сесію склав $300 млн. І велика частина цієї суми не була розміщена на депозити. Це ті гроші, що на сьогоднішній день знаходяться на руках у так званих «матрацників» − людей, які їх поклали під матрац.

Знаменним є те, що люди купують іноземну валюту не з метою розрахуватися нею і якось витратити, а, як засіб накопичення і засіб збереження своїх заощаджень. В цілому це нормально, але сьогодні в зв’язку з нестачею готівкового долара такі прагнення реалізувати важко. Практично всі банки сьогодні надають сервіс дистанційної купівлі валюти. І купити її через банківські мобільні застосунки можна за дешевшим курсом, ніж ви побачите в будь-якому обміннику.

Якщо ви прийняли рішення конвертувати свою гривню в іноземну валюту, то робіть це онлайн. Розміщуйте гроші на поточному рахунку або на депозитах у тій валюті, яку ви купите.

Таким чином, ви захистите себе від девальвації національної валюти. А з іншого боку не будете ризикувати, що хтось зверне увагу на те, що у вас з’явилися «красиві різнокольорові папірці», і захоче у вас їх забрати.

– Перед відділеннями деяких банків в останні кілька днів спостерігаються багатометрові черги. Як зараз відбувається робота з клієнтами?

Банки працюють в звичайному режимі, але з урахуванням вимог карантину. Не більше десяти осіб знаходяться у відділенні. Багато банків обмежили доступ у свої відділення, щоб зменшити ймовірність зараження всередині приміщення. Застосовуються всі необхідні заходи санобробки приміщень і всіляко дистанціюють менеджерів банку від прямого контакту з відвідувачами. Це буде вирішуватися шляхом установки спеціальних касових кабінок або якихось перегородок. Зараз в банках думають над цим питанням.

Крім того на сьогоднішній день дуже велика увага приділяється підтримці наповненості банкоматів, оскільки потреба в готівковій гривні зросла. На сьогодні надходить багато скарг на те, що в банкоматах закінчуються гроші. Ця ситуація тимчасова.

Думаю, що найближчим часом банкомати будуть заповнені. Питання в тому, що ускладнено сполучення між містами, а валюта і зовсім перевозиться літаками. Якраз сьогодні Національний банк заявив, що організовані спецрейси, які привезуть в Україну готівкову валюту, і попит буде задоволений. Обіцяно, що привезуть суму від $300 млн до $700 млн. У будь-якому випадку це велика сума, яка повинна наситити попит.

Інша справа, що на сьогоднішній день може виникнути дефіцит гривні. Припиняється бізнес, не платяться податки, збори. Швидше за все буде введено мораторій на виконання зобов’язань, пов’язаних із форс-мажором.

– Що ж буде з гривнею в найближчому майбутньому?

− Очікується, що швидкість девальвації національної валюти знизиться, оскільки гривні на сьогоднішній день вже не так багато на руках, щоб її конвертувати в долар. Більш того, Уряд виходить з ініціативою до міжнародних кредиторів, до того ж Міжнародного фонду, про отримання кредиту підтримки і фінансування засобів боротьби з коронавірусом. Відповідно, якщо буде досягнуто згоди, то в країну зайдуть ще якісь гроші, які можна буде направити в тому числі на підтримку свого платіжного балансу.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Loading...