Зараз невідомо, коли закінчиться карантин, але вже зрозуміло напевно – ринок швидкого кредитування зміниться дуже сильно. Він вже знаходиться в процесі трансформації. Багато мікрофінансових організацій сильно скоротили обсяги видачі позик і працюють в основному на отримання грошей назад. Це говорить про те, що не всі компанії переживуть кризу.

Олександр Холод

Олександр Холод, директор ШвидкоГроші

В сьогоднішніх реаліях політика компаній, що надають позики, дуже сильно змінюється. МФО зобов’язана поєднувати складні речі: вести операційну діяльність, продовжувати працювати з інвестиційними проектами, які були розпочаті до карантину, й при цьому збирати раніше видані в позику кошти.

А повертати борги зараз дуже складно – клієнт просить піти на поступки та дозволити внести гроші після карантину. Такий сценарій ряд МФО взагалі не влаштовує, й вони сильно стиснулися – відмовляються від низки проектів і співробітників, зменшують розмір бізнесу, роблять все, щоб компанія вижила. Це вже антикризові заходи.

Зараз попит на швидке кредитування впав, так як багато людей перестали планувати життя надовго через те, що все змінюється дуже швидко. Сьогодні люди акуратно відносяться до тих заощаджень, які у них ще збереглися. Основний потік клієнтів МФО зараз формують українці, які зберегли роботу під час карантину й всіляко намагаються зберегти своє місце. Але є й інша категорія – ті, хто не має роботи та потребує грошей. Це найскладніша група. Взявши кредит, такі люди можуть потрапити в заборгованість, з якої їм буде складно вибратися. Це розуміють багато фінансових інститутів і дуже обдумано ставляться до кредитування такого сегменту населення.

Ризики для компаній в таких умовах сильно збільшуються. За статистикою, близько 15% українців втратили роботу через карантин, а близько 30% не мають стабільного трудового доходу. В сумі це 45% людей, у яких немає можливості виконувати свої зобов’язання. Цифра досить значна.

Звичайно ж, фінансові інститути теж коригуються з урахуванням цих даних, зменшуючи обсяг кредитування. Вони змушені видавати гроші тільки тій людині, яка зможе виконати свої зобов’язання. Всі компанії, що працюють в сфері швидкого кредитування, вже переписали свої ризик-правила. Крім того, у них навіть стоїть питання про оновлення змінених правил. І такі поправки будуть й далі. Якщо карантин продовжать на весь травень, то ми побачимо чергове посилення ризик-стратегії та умов видачі кредитів.

Найсумніше в цьому те, що менше людей отримають фінансову допомогу. На неї можуть розраховувати тільки ті, у кого є з чого повертати кредити – і ми говоримо про часовий проміжок тиждень-два. А якщо у людини немає фінансового доходу, відсотки стрімко збільшать суму його заборгованості.
В Україні на період карантину відмінили штрафи та пеню. Ставки, відповідно до закону, повинні залишитися тими ж. Деякі компанії йдуть шляхом зміни продуктів і починають від «нульового» першого кредиту. МФО шукають способи, як компенсувати ті ж самі операційні витрати, які були до кризи. Це дуже складний ребус і кожна компанія вирішує його по-своєму. Але вкрай важливо, щоб всі дотримувалися ринкових умов й не переступали закон. Потрібно не тільки вижити, а й зберегти обличчя перед клієнтами.
Кредити залишаться доступними для тих, у кого:

  • хороша кредитна історія;
  • є трудовий дохід;
  • хто довів, що може брати на себе зобов’язання та виконувати їх.

Перестануть видавати позики тим, хто опинився без можливості їх виплатити. Ніяка фінансова організація не зацікавлена ​​просто видавати гроші без надії на те, щоб їх повернути. Нам дуже важливо, щоб люди могли планувати майбутнє. Для цього їм потрібна робота та дохід. Якщо ці умови дотримані, ми виступаємо тим помічником, який дає можливість отримати гроші в найближчій перспективі.

Цілком можливо, що багато МФО спростять отримання кредитів готівкою. Адже всі зараз думають про те, щоб оптимізувати процес видачі позики, зробити його набагато коротше. Це знизить собівартість взаємодії з клієнтом. Але важливо пам’ятати і дотримуватися законних вимог, не нехтувати довірою людей і робити все дуже якісно.

Якщо такі умови створять, то надійні позичальники виявляються тільки у виграші. В умовах карантину багато МФО навпаки переходять на віддалені канали спілкування з клієнтом. Ми, наприклад, запустили додаток для своїх клієнтів. Це зручно для тих, хто в нинішніх умовах не може дістатися до відділення.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...