На початку 2020 року за ініціативи Президента України та Кабміну було розпочато програму «Доступні кредити 5-7-9%». Вона покликана підтримати мікро та малий бізнес країни. На разі це найнижча процентна ставка по кредиту, на яку можуть розраховувати українські підприємці. Але до участі у держпрограмі можуть бути допущені далеко не всі. Представник Офісу розвитку малого і середнього підприємництва Олександр Бабій допоміг розібратися у нюансах цієї ініціативи.

Александр Бабий

Олександр Бабій, представник Офісу розвитку малого і середнього підприємництва

– Що представляє собою програма кредитування бізнесу під 5-7-9% річних?

– Ця програма  трошки відрізняється від того, до чого звикли підприємці. Насправді держава нічого нікому напряму давати не буде. Це перша програма, в якій держава взагалі не має механізмів впливу по видачі грошей. Хочеться на цьому наголосити, тому що за місяць роботи програми було багато скарг від підприємців. Уже зверталися підприємці зі скаргами на банк, який відмовив їм у наданні кредиту.

Тож, яким чином відбувається програма? Держава виділила 2 млрд грн із бюджету. Із них 1,5 млрд грн – це фонд для компенсування ставок, для того, щоб у нас вийшли кредити під 5-7-9 відсотків. А 500 млн грн – це гарантійний фонд, який теж надається банкам для отримання гарантій тими підприємцями, які при отриманні кредиту не можуть надати потрібну заставу.

І власне кредити видають безпосередньо банки-партнери програми. Відповідно, коли ви звертаєтесь до банку, то працюєте тільки з ним. Він розглядає вашу заявку, надає вам кредит під 5,7 або 9 відсотків, з банком у вас договір, і йому ви повертаєте гроші. Різницю по відсотках держава перераховує безпосередньо в банк. Тобто єдина роль держави – зробити так, щоб вартість вашого кредиту складала 5,7 або 9 відсотків в залежності від того, наскільки ви підпадаєте під умови.

– За якими правилами розраховуються ці відсотки?

– 5% − це базова ставка для тих, у кого оборот до 25 млн грн на рік, і хто одразу створює протягом першого кварталу два нових робочих місця. І ви можете пропрацювати з цією ставкою до завершення умов кредитного договору. Ставка 7% − для тих, у кого оборот до 25 млн грн на рік, але ваш проект не передбачає створення нових робочих місць. І ставка 9% – для тих підприємств, оборот яких складає понад 25 млн грн, але не більше 50 млн грн на рік.

Головне обмеження, яке є в цій програмі, − вона спрямована виключно на мікро та малий бізнес. І, якщо ваша компанія має дохід більше 50 млн грн на рік, або у вас працює більше 50 чоловік у штаті, ви не підходите під цю програму.

Важливий момент – оборот і кількість працевлаштованих рахується по групі пов’язаних осіб. Банки будуть перевіряти цю інформацію. Тому, навіть, якщо ви забули, що ви акціонер Google або Facebook тощо, то банк це знайде і, якщо ваша організація, в якій ви є засновником, має понад 50 млн грн обороту, або понад 50 працівників, вам у цьому кредиті відмовлять.

– Які ще умови для потенційних учасників передбачені програмою?

– Є дві головні категорії заявників, із якими банки зараз можуть працювати. Перша категорія – це підприємці, які вже здійснюють діяльність понад 12 місяців. Для таких заявників банк буде приймати рішення по своїх стандартних процедурах, в яких немає нічого нового. Є тільки один момент – для цієї категорії підприємців є важлива умова – прибутковість.

Ваша компанія має бути прибутковою протягом року, або протягом останніх чотирьох кварталів, дивлячись, на якій системі звітності ви знаходитесь. Якщо в якийсь період цього часу у вас не було прибутків, банк не зможе вам надати цей кредит.

Якщо банк вам відмовив, ви можете піди до іншого банку. Але ви повинні розуміти причину відмови.

Друга категорія – це бізнеси, молодші за 12 місяців. У цьому випадку банк не буде готовий надати гроші одразу. Згідно умов програми, він буде розглядати бізнес-план.

кредиты малому бизнесу

Слід пам’ятати, що для цієї програми було обрано пріоритетні напрями діяльності. Тобто, якщо ваш вид діяльності обмін валют або здача нерухомості в оренду, то вам відмовлять, адже на ці види діяльності згідно закону «Про державну підтримку» не може бути спрямована державна допомога.

Перевірити, наскільки ваша компанія підходить для цієї програми можна на сайтах 5-7-9.gov.ua і sme.gov.ua/579start.

Що ще може стати причиною відмови? Завищення фактичної ціни закупівлі. Тобто, якщо ви хочете купити обладнання, банк перевірить його ринкову ціну, і, якщо у вашого постачальника вона вища за середню, буде відмовлено у кредиті.

– Чи потрібно підприємцю мати якусь стартову суму грошей?

– Бізнес має бути готовим сплатити 20% від всієї необхідної на його ціль суми. На мою думку, якщо ви плануєте започаткувати власний бізнес, і у вас 0% коштів, я б на місці банків вам грошей не дав. По дуже простій причині. Ви не плануєте ризикувати нічим. Чому банк має ризикувати своїми грішми, якщо ви не хочете ризикувати своїми?

Зараз програма не передбачає кредитування складних проектів. Кредит іде виключно на придбання або модернізацію основних засобів.

На разі у банках реальна ставка кредита − 16%. У випадку, якщо ви прострочуєте платежі, то вам доведеться сплачувати 16%. Якщо з якихось причин щось міняється, і через рік, два, три немає додаткової компенсації ви виходите на ставку 16%. Це буде написано в вашому договорі, ніяких прихованих речей немає. Тобто є ризики. Перший ризик – ви перестаєте сплачувати вчасно, другий ризик – держава перестає сплачувати вчасно. Тому моя рекомендація дуже проста – якщо ви не готові платити 16%, не треба йти в банк, аби брати кредит під 7%.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Завантаження...