Тільки лінивий ще не сказав, що через пандемію коронавірусу ми житимемо в умовах, що змінилися. Зміни стосуються буквально всього – особистої гігіени, умов роботи, ведення бізнесу і навіть отримання кредитів. Банки й мікрокредитні організації (МФО) зіштовхнулися з новими викликами, які змусили їх переглянути свої підходи до роботи з клієнтами. Що змінилося в цій сфері, і скільки фінансовому сектору знадобиться часу для відновлення після карантину?

У банків тимчасово «перехопило подих»

Чимало організацій, вперше зіштовхнувшись з таким явищем, як повсюдний карантин, витратили час на вивчення поведінки клієнтів, щоб мати уявлення про те, чого чекати від людей. Своє дослідження сфери кредитування провели в Першому всеукраїнському бюро кредитних історій (ПВБКІ). Як повідомив заступник голови правління бюро Василь Глазунов, із початку карантину обсяг операцій на ринку банківського кредитування скоротився в 3 рази, а в деяких випадках падіння було в 10-12 разів. Багато банків фактично повністю зупинили видачу кредитів.

«Дуже незначно кредитувались внутрішні клієнти, а кредитування зовнішніх клієнтів майже повністю припинилося. Така ситуація тривала фактично весь квітень, і буквально з початку травня, з моменту ослаблення карантину, намітилася позитивна динаміка. Потихеньку починає збільшуватися видача кредитів. Вона ще не досягла докарантинного рівня, але ми бачимо, що вже вийшли приблизно на 50% від того обсягу кредитування, який мали до карантину», – розповів Василь Глазунов.

Відзначили різке падіння рівня банківського кредитування в березні і його поступове відновлення в травні і в Незалежній асоціації банків України (НАБУ).

«У банківській системі кеш-кредити посипалися, і в деяких банках зниження сягає 50-60% в залежності від їх бізнес-моделі. У сегменті невеликих, коротких споживчих кредитів простіше нарощувати активність після ослаблення обмежень. Тому що все ж горизонт оцінки ризику короткий. Але в той же час ми очікуємо повільного і рівномірного відновлення загального рівня платоспроможності населення », – розповіла виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова.

За словами Василя Глазунова, споживчі кредити більше постраждали через карантин, ніж позики на суми понад 100 тис. грн, але вони ж стали і активніше відновлюватися в травні. Що стосується рівня схвалення кредитів, то у випадку з банками він практично не змінився. Як і раніше, схвалюється 40-45% заявок.

Кредиты в банках и МФО

«По банкам ми бачимо, що на самому початку карантину середній чек навіть трохи підріс. Але це пов’язано з тим, що перед карантином трохи збільшилася кількість великих кредитів, і за рахунок цього зросла середня сума», – додав Василь Глазунов.

У МФО переглядали позику під 0%

У випадку з мікрокредитними організаціями скорочення обсягів кредитування також не вдалося уникнути, але, за даними ПВБКІ, вони зменшилися в 2 рази, і процес йшов набагато повільніше, ніж у банківському секторі. Як розповіла директор з маркетингу CC Loan Ганна Моісеєва, за час жорсткого карантину кількість компаній на ринку скоротилася вдвічі.

«Середня сума кредиту у нас знизилася на 30%, а кількість позик скоротилася в півтора рази. Загальний попит впав в два рази», – повідомила вона.

За даними Василя Глазунова, в цілому по ринку МФО середній чек зараз становить близько 80% від докарантинного рівня.

Кредиты в банках и МФО

Зміни торкнулися рівня схвалення кредитів в МФО. У березні його намагалися тримати, як до кризи, але в квітні різко знизили. Хоча в травні видача позик почала поступово відроджуватися, рівень схвалення зараз знаходиться на позначці 60% від стандартного. Це означає, що в компаніях стали проявляти більшу обережність в роботі з клієнтами. Наприклад, в компанії CC Loan вдалися до особливого варіанту «просіювання» клієнтів.

«Як і багато МФО, ми прибрали 0% на перший кредит. Це не було пов’язано з бажанням заробити. Просто в березні дуже сильно виріс попит серед неякісних клієнтів. Попит був такий високий, що наша команда не могла якісно обслуговувати дійсно хороших позичальників, через те, що був великий потік людей. Тому було прийнято рішення скасувати 0% на перший кредит, а замість цього поставити знижку на 70% і залишити невелику ставку на першу позику. Це робилося з метою відсікти неякісних клієнтів, які намагалися взяти гроші під 0%», – розповіла Ганна Моісеєва.

Із середини квітня в CC Loan зафіксували зниження попиту й після цього повернули можливість новим клієнтам взяти перший кредит під 0%. Але в компанії стали більш ретельно працювати з позичальниками і посилили скоринг.

Зростання заборгованості в банках і МФО

Ще одним негативним трендом, з яким зіткнулися і банки, і мікрокредитні організації, стало зростання заборгованостей з боку позичальників. Що, втім, було цілком прогнозованим явищем, властивим будь-яким кризовим ситуаціям.

«Рівень простроченої заборгованості звісно ж виріс. Для банків він зріс несуттєво. Але зростання йшло всі три місяці – з березня по травень. І, можливо, цей тренд збережеться в червні. Для мікрофінансових організацій зафіксовано більш істотне зростання заборгованостей. Я думаю, що це зокрема пояснює те, чому МФО більше закрутили кредитну політику», – висловив свою думку Василь Глазунов.

Підтвердив це і генеральний директор компанії MyCredit Дмитро Стензя. Втім, він відзначив, що зростання прострочень виявилося не таким трагічним, як можна було очікувати. За допомогою різних інструментів, зокрема реструктуризації і посилення скорингу, компанії вдалося зупинити зростання обсягу прострочених кредитів.

«Уже другий місяць поспіль ми закриваємо з ростом показника видачі кредитів. Видно, що потихеньку ринок починає оживати», – підсумував Дмитро Стензя.

Коли все повернеться в звичне русло?

У прогнозуванні відновлення докарантинного обсягу видачі кредитів експерти досить обережні. Це пояснюється тим, що навіть найближче майбутнє оповите туманом, як ніколи раніше. Тому зараз вони дають приблизні прогнози, роблячи основний акцент на тому, що це можливо тільки за умови найкращого розвитку сценарію.

«Якщо динаміка поступового нарощування кредитування, що намітилася в травні, збережеться, і якщо не буде другої хвилі коронавірусу або посилення карантинних заходів, то, за нашими прогнозами, на звичний рівень кредитування банки вийдуть в кінці липня – початку серпня. Аналогічно в травні почалося відновлюватися кредитування в МФО. Ми сподіваємося, що приблизно в липні в цьому секторі повернуться звичні обсяги», – розповів Василь Глазунов.

Оптимістично дивляться в майбутнє в компанії CC Loan. За словами Ганни Моісеєвої, є віра в те, що можна повернутися до колишніх обсягів видачі позик, і зараз цей процес вже поступово йде.

«Ми дуже сильно залежимо від попиту – все залежить від того, як швидко він відновиться. Зараз поступово картина поліпшується, але досить повільно. Поки складно прогнозувати, як швидко відновиться докарантинний рівень кредитування. Багато що залежить від того, чи буде друга хвиля епідемії чи ні. Якщо не буде, то ми очікуємо, що до вересня попит на кредити відновиться», – поділилася прогнозами Ганна Моісеєва.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Loading...