У період тривалого карантину і початку фінансової кризи кількість українців, яким необхідні кредити, сильно зросла. Але отримати позику для деяких виявилося не так просто, як раніше, адже майже всі мікрофінансові організації (МФО) переглянули і посилили свої вимоги до позичальників. У той же час компанії намагаються розробляти нові пропозиції для існуючих клієнтів, щоб постаратися утриматися на плаву – і позичальникам, і фінансовим організаціям.

В особливій ціні дохід і хороша історія

За словами гендиректора фінансової компанії Dinero Іллі Веселого, зараз значно знизився “якісний попит” – тобто кількість клієнтів, що раніше довели свою платоспроможність і порядність у питанні повернення позик. Паралельно з цим фінансові організації буквально завалили заявками люди з низьким кредитним рейтингом і поганою історією, яким всюди відмовляють в грошах.

“Чи хочемо ми кредитувати клієнтів, яким гроші потрібні завжди? Напевно в даній ситуації ні. Ми намагаємося підтримати тих клієнтів, які у нас є, а не набирати нових. Зараз підходи змінюються, і нам не потрібна частка на ринку за всяку ціну. Ми будемо більш ретельно дивитися на якість клієнта, прибутковість. Зараз кількість гравців на ринку зменшилася, але на цьому тлі конкуренція не знизилася, так як зростатиме боротьба за якісного клієнта”, – пояснив Ілля Веселий.

Згоден із такими висновками і директор фінансової компанії ШвидкоГроші Олександр Холод. Деякі клієнти, які звернулися до цієї організації, отримували менші суми, ніж вони просили, іншим же і зовсім відмовляли. За словами Олександра Холода, в перші дні і тижні після старту карантину в Україні на попит кредитування сильно вплинув ефект паніки. Багато хто хотів взяти відразу багато грошей, що могло обернутися ризиком неповернення боргів. Але через кілька тижнів паніка стала поступово проходити, і зараз клієнти вже більш усвідомлено прогнозують доходи свого бюджету, акуратніше беруть позики і в менших розмірах.

“При вирішенні питання про видачу кредиту важливим фактором став трудовий дохід людини. Якщо вона має роботу і продовжує працювати в період кризи, це є великою перевагою. Ну і, звичайно, важлива історія взаємодії конкретного клієнта з нашою компанією. За десять років у нас сформувалася велика клієнтська база, тому ми бачимо, кому варто довіряти, а кому ні”, – прокоментував, як змінилися підходи в роботі з клієнтами в ШвидкоГроші, Олександр Холод.

Реструктуризація боргів – на піку затребуваності

Відзначає зниження активності на ринку мікрокредитування і керівник відділу маркетингу і комунікацій компанії PSP Platon, що надає послуги з проведення онлайн-платежів, Гела Слюсарчук. Він повідомив, що середня сума кредитів, які видаються МФО, знизилася на 30%, в порівнянні з докризовим періодом. А кількість позик скоротилася ще більше.

“Це пов’язано з тим, що частина компаній з початком карантину на якийсь період повністю припинила видачу позик. Кредитори зупинилися, заново почали зважувати ризики, і ось тільки зараз відновили кредитування. Що стосується погашення раніше взятих кредитів, то обороти теж знизилися. І помітно, що відбувається більше подовжень, ніж повних погашень”, – розповів він.

Подовження кредитів і реструктуризація боргів стали одними з найбільш затребуваних послуг, якими зараз активно користуються позичальники. Ілля Веселий розповів, що в компанії Dinero відзначають збільшення попиту на реструктуризацію в 6 разів. І багато організацій готові йти на це, аби знизити загрозу зростання числа непогашених кредитів.

“Зараз всі розуміють, що неможна просто тиснути на позичальника і не дати ніякого виходу крім повного погашення. І ми розробили нові продукти, що допомагають знайти спільну мову з клієнтами – “Кредитні канікули”, які відрізняються від тих умов, які виставила держава. По суті це компроміс. Ми клієнтам подовжуємо термін користування позикою за вдвічі менші гроші. Це виходить дуже низька ставка в день, що допомагає клієнтам не йти на довге прострочення. Ну і, звичайно ж, існує реструктуризація”, – розповів Ілля Веселий.

До речі, депутати Верховної Ради планують продовжити кредитні канікули для позичальників через пандемію коронавірусу до кінця червня поточного року. Це означає, що в даний період позичальники-фізособи позбавляються від штрафів і пені за прострочення оплати кредитів.

Олександр Холод розповів, що зараз компанія має справу з проблемними клієнтами двох типів – тими, що взяли кредити до карантину і вже під час нього. До кожного з них застосовують різні підходи роботи.

“Є клієнти, які взяли кредит ще до карантину, і взяли чималу суму. У них складна ситуація, але вони зараз отримують можливість частково оплачувати свою заборгованість. Їм ми активно пропонуємо реструктуризацію боргу. А ті клієнти, які отримали кредит в період карантину, брали невеликі суми. Як правило, такі клієнти або пролонгують кредит, або частково зменшують його суму, переукладаючи договір. Все обговорюється індивідуально. Головне – потрібно залишатися спокійним і вести діалог”, – впевнений Олександр Холод.

Ринок мікрокредитування відновиться

У період карантину окремим проблемним питанням стала робота фізичних відділень МФО, які в перші дні були закриті. Та й зараз далеко не всі з них працюють. Наприклад, по всій Україні зараз відкриті понад півсотні відділень ШвидкоГроші. Як пояснив Олександр Холод, не вдалося відновити всю мережу повністю, так як є заборона на функціонування ТРЦ, де зокрема є відділення компанії. Але в відкритих точках дотримуються всіх санітарних норм, що діють на період карантину. Так, на закупівлю засобів захисту (масок і санітайзерів) для співробітників і клієнтів компанія виділила 1 млн грн. І, можливо, доведеться витратитися ще, адже навіть після ослаблення карантинних заходів вимоги носити маски та дезінфікувати руки можуть діяти ще довго.

Що ж чекає на ринок мікрокредитування найближчими місяцями? Ймовірно, скрупульозний відбір клієнтів триватиме, так як малоймовірно, що після карантину Україна не зіткнеться з проблемою безробіття. Але в цілому, на думку Гели Слюсарчука, в найближчі півтора-два місяці ринок мікрокредитування почне поступово йти в ріст. А в подальші два-три місяці, коли народ вийде на роботу і трохи вгамуються панічні настрої, ситуація стане ще кращою. За його прогнозами, до кінця року ринок МФО може відновитися, але не факт, що в тих же обсягах, що були за часів до карантину.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (1 оценок, среднее: 3,00 из 5)
Завантаження...