Через запроваджений в Україні карантин, економічна ситуація в країні змінюється буквально кожен день. Ми дізналися у аналітика Альпарі Максима Пархоменка, чи варто українцям боятися дефолту. Також він спрогнозував курс валют при різних сценаріях розвитку карантину.

Максим Пархоменко

Максим Пархоменко, аналітик Альпарі

– Наскільки серйозно перед Україною стоїть загроза оголошення дефолту через фінансову кризу і карантин?

– Поки говорити про дефолт зарано. В даний момент без підтримки МВФ Україна не зможе пройти виплати за держборгом і забезпечити всі соціальні обіцянки президента. За фактом, без МВФ про всю соціалку можна буде сміливо забути. Без МВФ ми маємо можливість цей рік пройти без дефолту, але зробити це буде вкрай складно і з істотними економічними втратами − на рівні понад 5% ВВП.

– Які галузі постраждають найбільше?

– Спочатку будуть страждати експортери, ціни на товари яких впали, і споживання товарів яких знизилося, а поставки, як і гроші за них, переносилися на пізніший термін. Далі постраждає весь малий і середній бізнес, і всі, хто зав’язаний на них. У кінцевому підсумку великі компанії, які зможуть вижити після кризи, скоротять обсяги одержуваного прибутку, що вдарить по ростам окладів і споживанні в цілому.

– Чи можна спрогнозувати, яким буде рівень безробіття в Україні, якщо карантин триватиме, наприклад, до 1 травня?

– На даний момент абсолютно неясно, яка просадка буде по економіці і робочих місцях. Абсолютно безграмотно оперувати цифрами зростання безробіття і падіння ВВП, якщо навіть самі чиновники не знають, скільки триватиме карантин. Також неправильно говорити про втрату умовних відсотків ВВП на день. За фактом, якщо карантин буде затягуватися, це буде приводити і до затягування в прірву економіки.

За практикою Китаю, за прикладом якого ми йдемо, хороший варіант − це відкриття країни на початку квітня (плюс один тиждень). В цьому випадку ми позбудемося легким зростанням безробіття і невеликим зниженням ВВП. Якщо карантин триватиме до травня, за фактом ми втратимо близько півтора місяця. В цьому випадку можна очікувати провалу і до 5% або все, що ми зробили за 2019-2020 роки.

– Якщо можливо, спрогнозуйте будь ласка ймовірний рівень інфляції, яка нас чекає в 2020 році

– Велику частку зростання інфляції формує в усіх країнах зростання цін на енергію. Сьогодні з падінням цін на імпортний ресурс ми маємо високі шанси для стабілізації інфляції. А зростання цін на продукти власного виробництва − це справа Антимонопольного комітету. Ефект від цього буде вкрай нетривалим і особливого внеску в зростання інфляції не сформує.

Ясно, що багато продуктових компаній, користуючись ажіотажем, збільшують свою маржу. В Україні давно скасовано державне регулювання цін, в зв’язку з цим реально вплинути на такі компанії може тільки Антимонопольний комітет, виписавши їм штрафи. Зростання цін на імпортні продукти буде вкрай малопомітним.

– Яким може бути курс долара до гривні до літа при оптимістичному і песимістичному сценаріях розвитку подій?

– Курс долара зараз розгойдують українські компанії і громадяни, які очікують сильну девальвацію гривні. У разі, якщо уряд зможе домовитися з МВФ (тригером рухів за цими рішеннями виступає так званий «Антиколомойський закон» і введення ринку землі), ми зможемо отримати додатковий транш і більш посилену фінансову систему. За рахунок цього ми зможемо поліпшити ситуацію з бюджетом і знизити запал покупців долара.

За фактом при такій реалізації курс долара може стабілізуватися на поточних позначках в 28 грн. Цей курс буде актуальний (при базовому і оптимістичному сценарії з карантином), під кінець якого він буде поступово сповзати до позначки в 26 грн. При поганому сценарії карантину, але з грошима МВФ, курс підійде максимально близько до позначки в 30 гривень за долар. Без грошей МВФ, зростання курсу вище 30 гривень за долар − питання тільки часу.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Loading...