Купонокарбованці незалежної України: емісія 1991 р. — історія виникнення та розвитку українських купонокарбованців

Початок дев’яностих років минулого століття став для нашої держави дуже суперечливим і дуже нелегким. З одного боку, Україні безкровно дісталася незалежність лише одним голосуванням в Верховній Раді. Щоправда, чверть століття потому історія все ж виставила нам «кривавий рахунок», але то вже інша тема. З іншого боку, розвал Радянського союзу спричинив настілки страшну економічну кризу, що фінансово-економічна і банківська системи країни буквально рухнули. До цього ще треба додати страшний розгул бандитизму та рекету, які на пострадянському просторі увійшли в історію як «лихі дев’яності».

Припинення існування такої гігантської тоталітарної держави, як Радянський союз, призвело до того, що подібна ситуація в тій чи іншій мірі спостерігалася у всіх 15 країн, що входили до складу СРСР. В Росії навіть через декілька років оголосили дефолт.

Якщо додати до цього психологічну напруженість усього людства, пов’язану з перехідним періодом між двома тисячоліттями (цей феномен вивчається і досі в психології), факт виживання країни і її подальший економічний розвиток здається неймовірним. Але Україна вистояла, хоч як було нелегко.

Карбованці приходять на зміну купонам

Що означає тотальний крах фінансової і банківської системи? Гіперінфляцію. Додайте до цього відсутність грошової одиниці (бо радянські рублі стали валютою держави, якої більше не існує, а грошову реформу у 1991 ще не встигли провести) і отримаємо систему розрахунку за допомогою купонів. Її почали вводити ще в 1990 році.

Покоління, що народилося до 1985 року, пам’ятає той тотальний дефіцит товарів, які відпускалися в обмеженій кількості в одні руки та які обмінювалися на купони. Купони видавалися листами (приблизно формату А4) і їх треба було різати на менші квадрати самостійно.

На щастя, такі «різані гроші» проіснували недовго і на зміну їм прийшли карбованці. Це ще не було результатом грошової реформи, але влада розуміла, що на території найбільшої в Європі країни не можуть ходити гроші, які треба розрізати. Так, постановою Національного Банка від 10 вересня 1992 було вирішено, що в обіг вводяться купони багаторазового використання.

Емісія купонів 1991 року

 

Одразу ж після рішення НБУ в друк запускаються купони багаторазового користування. Паралельно з цією валютою розрахунок в радянських рублях все ж таки вівся. Але поступово рублі виводилися з обігу. До кінця 1992 року весь готівковий обіг на території України вже був у купонокарбованцях.

Нацбанк починає випускати перші купонокарбованці. Не можна сказати, що над дизайном цієї валюти працювали дуже довго. Таке ж твердження справедливе і для захисних елементів. Кожна банкнота друкувалася на звичайному папері, а номінали відрізнялися виключно кольором.

В січні 1992 року були запущені в обіг купони номіналом 1, 3, 5, 10, 25, 50 і 100 купонів. Ще були надруковані банкноти номіналом 250 і 500 купонів, але вони в обігу не знаходилися.

На аверсі кожної банкноти був зображений фрагмент пам’ятника засновникам Києва, на реверсі – Софіївський собор у Києві. Купюра в 1 купон була світло-коричневого кольору, 3 купони зображувалися в зелених кольорах, 5 – в синіх, 10 купонів були яскраво-рожевого кольору, 25 – фіолетовий, купюра в 50 купонів була виконана в зелено-м’ятних відтінках, а от банкнота в 100 купонів майже нічим не відрізнялася від 1 купону (хіба що двома нулями), бо друкувалася у коричневих кольорах.

Історичний факт: етимологія слова «карбованець» походить від староукраїнського «карбувати». У давні часи, на території сучасної України, використувався примітивний спосіб запису боргів – карбуванням засічок на паличках. Звідси і походження слова.

Читайте также:

Купонокарбованці незалежної України: емісія 1992-1993 рр. — історія виникнення та розвитку українських купонокарбованців

Купонокарбованці незалежної України: емісія 1994-1996 рр. — історія виникнення та розвитку українських купонокарбованців

 

.