Купонокарбованці незалежної України: емісія 1994-1996 рр. — історія виникнення та розвитку українських купонокарбованців

Що трапилося визначного на рубежі двох тисячоліть? Для нашої країни події початку 90-х років минулого тисячоліття були настільки насиченими та значущими, що наслідки ми й досі інколи відчуваємо. По-перше, був зруйнований страшний тоталітарний режим під назвою «Радянський союз». Всі 15 республік здобули свою незалежність, включаючи Україну. По-друге, «в наборі» з незалежністю йшли зруйнована банківська та фінансові системи, паралізована економіка, майже зупинена промисловість.

Купонокарбованці приходять на зміну радянським рублям

У цій ситуації, коли з обігу поступово виводиться радянський рубль, влада молодої держави приймає рішення – введення в обіг купонокарбованців. Недовгий час в обігу знаходилась так звана «відрізна валюта». Аркуші формату А4 треба було розрізати самостійно на невеликі папірці – купони, які обмінювалися на необхідні продукти та продукцію.

Така валюта не могла залишатися постійною на території держави з населенням більше 50 млн. осіб. Так в емісію були запущені купони багаторазового користування – купонокарбованці. Всього було декілька емісій цієї валюти – 1991 року, 1992-1993 років та 1994-1996 років. Про дві перші ми вже писали. Третя хвиля емісії була потрібна, бо введення в обіг навіть тимчасової валюти не змогло сповільнити гіперінфляцію, коли за рік гроші знецінювалися в десятки разів.

Емісія купонів 1994-1996 років

Це остання хвиля емісії купонів багаторазового користування перед проведенням грошової реформи та введення в обіг постійної національної державної валюти – гривні. Новий випуск був зумовлений саме інфляцією – до нових банкнот додали пару нулів.

Нові банкноти були випущені в купюрах 10 000, 20 000, 50 000 та 100 000. Перші три номінали були випущені в кінці 1993 року, банкнота в 100 000 купонокарбованців була введена в обіг в листопаді 1994 року.

Найбільш наближенні за зовнішнім виглядом до справжніх грошей були купони саме цієї емісії. Був повністю змінений аверс всіх банкнотах – замість зображення пам’ятника засновникам Києва тепер на грошах стали зображувати Володимира Великого, котрий хрестив Київську Русь. Замінили зображення і на реверсі паперових купонів – тепер замість Софії Київської там стали зображувати фасад будівлі Національного банку України.

Попрацювали і над кольоровою гамою. Купюра в 10 000 мала дуже цікаве кольорове рішення – салатова. 20 000 були в бузкових кольорах, а от 50 000 купонів друкувалися у коричневих відтінках, 100 000 купонів друкувалися в сіро-зелених тонах.

Пізніше, в 1994-1995 роках були випущені ще банкноти в 200 000, 500 000 і 1 000 000 купонів, що свідчить про високий ступінь інфляції в країні в тих роках. Ці банкноти дуже були схожі на малюнки, виконані в темних коричнево-синіх кольорах. На банкноті останнього номіналу була зображена постать Великого Кобазаря – Тараса Шевченка.

Цікаві історичні факти

Карбованці були основною валютою Рейхкомісарату України у 1942-1944 роках, коли територія нашої держави була під окупацією гітлерівської Німеччини. Паралельно з карбованцями – окупаційної валютою, в обігу були і рейхстагівські марки.

Всі карбованці Рейхкомісарату України друкувалися у Німеччині, а темою для грошей на окупованих територіях обрали тему «Щасливі українці». Таким чином, на кожній банкноті кожного номіналу були зображені типові представники населення цих територій – хлопчик, дівчинка, селянин, селянка, шахтар, докер (вантажник) і хімік. Банкноти мали різне кольорове зображення, але самі гроші мали доволі «похмурий» вигляд.

Пізніше, коли на зміну німецькій окупації прийшла радянська, карбованці Рейхкомісаріату були вилучені з обігу і замінені на радянські рублі.

Читайте также:

Купонокарбованці незалежної України: емісія 1991 р. — історія виникнення та розвитку українських купонокарбованців

Купонокарбованці незалежної України: емісія 1992-1993 рр. — історія виникнення та розвитку українських купонокарбованців    

 

.