Пенсійний Фонд України доживає останні місяці існування або його ліквідація не на часі? Які шанси побачити індексацію пенсії найближчим часом, і наскільки піднімуть виплати? На ці та інші питання Delta Finance відповів експерт із питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін.

Сергей Коробкин

Сергій Коробкін, експерт із питань пенсійного забезпечення

– Над Пенсійним фондом нависла загроза ліквідації. Чим це може загрожувати українським пенсіонерам?

− Я думаю, що нічим. Це роздута паніка. Швидше за все, цього не станеться, а, якщо і відбудеться, то просто функції Пенсійного фонду будуть передані іншим органам. Тобто мова не йде про те, що пенсіонери залишаться без пенсії.

– Із чим тоді пов’язана сама ідея реорганізації та ліквідації ПФУ?

− По даній темі було зроблено дві заяви. Першу зробив тепер уже колишній прем’єр-міністр Гончарук. Він заявив, що є дефіцит бюджету Пенсійного фонду, і він вирішив провести аудит цієї структури. Мета була − перевірити, чи правильно витрачаються кошти в Пенсійному фонді. Тобто, він вважає, що Пенсійний фонд занадто багато витрачає, мабуть натякаючи на те, що саме апарат цієї структури багато витрачає на себе.

Ми знаємо, що дефіцит бюджету фонду дуже великий, близько 140 млрд грн. А на виплату пенсій потрібні величезні, мільярдні суми. І, в порівнянні з цим, витрати на адміністративні послуги просто мізерні.

Після заяви Гончарука глава профільного комітету Верховної Ради з питань соціальної політики Галина Третьякова сказала, що Пенсійний фонд можна ліквідувати. Йшлося про те, щоб передати його функції або Держказначейству, або Міністерству фінансів. І ще був варіант об’єднання Пенсійного фонду, наприклад, із Фондом соціального страхування. І назвати це все «Національним страховим агентством». Але перейменування Пенсійного фонду не вирішує проблеми дефіциту бюджету. Якщо економія і буде, то це мізер.

– До яких складнощів може призвести цей крок?

− Це може призвести до якоїсь чехарди, ще більшою заплутаності. Адже не позначено, що буде з тисячами працівників районних управлінь Пенсійного фонду тощо. Також слід враховувати, що є налагоджена структура. Так, у вас є проблеми в економіці, з виплатою пенсій, але структура існує, і навіщо видумувати велосипед?

В ідеальному суспільстві Пенсійний фонд дійсно можна скасувати. Якщо все налагоджено настільки чітко, що є зрозумілий, прозорий закон, внески платяться, всі податки людини видно в системі, видно, скільки у неї стажу. Все враховується автоматично, кошти накопичуються на її рахунку. Прийшов час − автоматично призначається пенсія. Без тяганини, без документів, без походів по інстанціях. Але, на жаль, навряд чи ми до такого доживемо.

– Цього року забуксувало питання з індексацією пенсій. Як ви вважаєте, чи є шанс побачити індексацію ще навесні або вже доведеться чекати осені?

− Усі очікували індексацію з 1 березня, за традицією. Але кажуть, що просто не знайшлося грошей, і вирішили відкласти це питання до вересня. А буквально нещодавно президент заявив, що з 1 квітня пенсіонерам, у яких пенсія менше 5 тис. грн, видадуть разову доплату в розмірі 1 тис. грн. Це компенсація, яку прив’язали до ситуації з коронавірусом. А таких пенсіонерів досить багато. Це близько 10 млн чоловік. У нас 88% пенсіонерів отримують менше 5 тис. грн. Тому вже навіть на таку компенсацію будуть потрібні колосальні кошти з бюджету.

І далі міністр соціальної політики оголосила, що індексацію пенсій проведуть не з вересня, а з травня. Мабуть, на це рішення їх підштовхнув резонанс, викликаний відсутністю індексації в березні. Обіцяється підвищення пенсій для 7 млн ​​із 11 млн чоловік.

Кажуть, що середня сума індексації складе 200 грн. Але знову ж таки, комусь можуть підвищити на 50 грн, комусь на 350 грн, а комусь не індексують зовсім.

І та ж міністр соціальної політики анонсувала, що людям старше 80 років буде виплачена надбавка до пенсії в розмірі 500 грн. Її обіцяють виплатити з 1 травня. Таких пенсіонерів в Україні близько 1,5 млн осіб. Але офіційних постанов поки немає, тому є можливість послатися на кризу і відіграти назад. Хоча, можливо, все виплатять. Держава таким чином покаже, що ми піклуємося про літніх людей. Але інші сфери економіки і життя будуть погіршуватися.

– Які альтернативи державної пенсії зараз є? Як молоді люди можуть забезпечити собі майбутнє?

− У нас на сьогоднішній день за законом існують три рівні пенсійної системи. Перший рівень − солідарна пенсія (нинішня). Другий − накопичувальна, яка на папері є, але по факту її немає, і все ніяк її не введуть. І третій рівень − це добровільне пенсійне страхування. Воно працює, але дуже слабо.

Існують недержавні пенсійні фонди, і людина може платити туди внесок. Але поки немає довіри до цих фондів, а, можливо, у людей ще і немає грошей, щоб додатково собі накопичувати на майбутнє. Довіра до них поки слабка. Ці структури можуть розвалитися, або вони дають маленький відсоток на внески, який за підсумком з’їдає інфляція. А держрегулювання цього сектора зараз слабеньке.

– Тобто, вибору зараз практично немає, і єдиною альтернативою є вклади в банках?

− Ну, добровільне пенсійне страхування схоже на вклад у банку. Та й в деяких банках є пенсійні програми.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Завантаження...