Один відомий автор колись сказав, що якщо не вести облік своїх витрат, то здається, ніби грошей недостатньо. Але якщо почати контролювати фінанси, то можна побачити, що так і є.

Тема сімейного бюджету не втратила своєї актуальності й в сучасному світі. Існує думка, що сім’я – маленька держава, зі своїми законами, правилами та розподілом фінансів. Саме тому необхідно підходити до доходів й витрат з наукової точки зору. Про необхідність обліку грошей і як економити сімейний бюджет – розповімо в статті.

Що таке сімейний бюджет

Сімейний бюджет це певна кількість грошей, які планують витратити за фіксований період часу. Залежно від цілей й виставляються терміни, виділяють бюджет на один день, тиждень, місяць, декаду, квартал, півріччя, рік. Сума бюджету сім’ї складається шляхом додавання доходів кожного – заробітних плат, стипендій, допомог, пенсії. Примітно, що отримані кошти повинні ділитися і на тих членів сім’ї, які особисто не приносять прибуток, наприклад, діти шкільного та дошкільного віку, студенти контрактної форми навчання, непрацездатні родичі.

Як вести сімейний бюджет

Щоб підібрати найбільш оптимальну стратегію ведення бюджету, необхідно чітко розуміти витрати сім’ї. Варто зазначити, що вони не рахуються поштучно, а об’єднуються в групи. Класифікація може виглядати наступним чином:

 1. Продукти харчування – сюди слід відносити витрати в продуктових магазинах, на ринку.
 2. Оплата житла та комунальних послуг.
 3. Зв’язок та інтернет – поповнення мобільних телефонів, плата провайдеру.
 4. Витрати на транспорт.
 5. Предмети особистої гігієни.
 6. Побутова хімія та супутні товари.
 7. Оплата спортивних секцій, захоплень, отримання освіти.
 8. Розваги і відпочинок.
 9. Інше.

Такі пункти списку можуть бути видозмінені, або доповнені.

Що говорить наука

Якщо звернутися до витоків економіки та відповідно до неї дізнатися як розрахувати сімейний бюджет, то вийде нескладна формула, дані для якої доведеться збирати на протязі 3 місяців. Для чого така точність? Щоб отримані результати були інформативними, важливо не тільки враховувати регулярні платежі, а й розуміти, які групи витрат фігурують в побуті. Одного місяця спостереження буде недостатньо, адже кошти йдуть і на покупку подарунків, і на оплату квитків, і на дозвілля. Згідно з економічною теорією саме 3 місяці будуть чітко відображати статистику розподілу фінансів.

Наступна цифра, яка буде потрібна – усереднені показники витрат в кожній категорії. Так, наприклад, на їжу було витрачено 3000 в березні, 4000 в квітні та 5000 в травні. Логічно припустити, що в червневий бюджет на продукти харчування необхідно закласти не менше 4 тисяч.

Заключною процедурою планування є аналіз. Передбачувані витрати – гіпотеза, яка потребує підтвердження або спростування. Якщо виділеної суми виявилося мало, не варто накидати пару тисяч для наступного місяця. Необхідно детально проаналізувати ситуацію і зрозуміти, куди пішли гроші. Можливо це разова витрата, або неврахована системна стаття витрат.

Планування сімейного бюджету: переваги та недоліки

Складання особистого детального плану та перегляд прикладів, як планувати сімейний бюджет, має ряд плюсів і мінусів. Серед незаперечних переваг:

 • контроль – завжди відомо, на що саме були витрачені кошти;
 • усвідомленість витрат – після кількох місяців регулярного моніторингу витрат стає зрозуміло, де можна заощадити і в якої категорії найчастіше здійснюються імпульсні покупки;
 • мінімум боргів – складання таблиці сімейного бюджету дозволяє не зачіпати кредитний ліміт і не позичати “до зарплати”;
 • запас для великих покупок – ведення обліку всіх витрат дасть можливість почати заздалегідь відкладати на відпустку або новий автомобіль;
 • установка дисципліни – ризик просадити аванс в найближчому барі мінімізується;
 • фінансова подушка – завжди зрозуміло, на який період вистачить коштів у разі звільнення, хвороби або інших непередбачених обставин.

Яким би корисним не було планування, існують і недоліки. До них слід віднести регулярну витрату часу та сил на ведення плану, а також ризик перегнутий палицю з економією і стати справжнім скнарою.

Класика vs сучасні технології

Серед популярних методів планування сімейного бюджету можна виділити традиційні та інноваційні. До першої категорії коштує відносити всі варіанти, пов’язані з розподілом коштів за статтями витрат. Це можуть бути конверти, глечики, чарки, сенс способу від цього не змінюється. Головні принципи економії класичним способом:

 1. Гроші розподіляються за статтями витрат і складаються окремо один від одного.
 2. Сума в “конверті” повинна витрачатися виключно на товари в даній категорії.
 3. Забороняється брати купюри, наприклад, з “харчування”, щоб придбати що-небудь в магазині одягу і навпаки.
 4. Допускається скорочення витрат в категорії з метою більшої економії.
 5. Дозволено формувати окремий “конверт” з загальними накопиченнями, депозит, кошти на чорний день, заначку.
 6. Обов’язкові платежі, оплата комунальних послуг, транспорту повинні формуватися в першу чергу.

Альтернативою перерозподілу готівки є прописування сімейного бюджету в excel або будь-який інший програмі. На сьогоднішній день популярністю користуються спеціальні додатки для мобільних телефонів, які дозволяють вести облік сімейного бюджету онлайн та вводити дані витрат “не відходячи від каси”.

Додатки працюють за все тим же принципом кластерів витрат, проте підрахунок, підведення підсумків і аналіз буде проводитися автоматично. Мінус такого методу в тому, що доведеться вносити кожну витрату окремо, збирати чеки, моніторити виписки з банківських карт. Тому на перших порах доведеться самоорганізуватися себе і не забувати відкривати додаток. Розподіляючи віртуальні суми можна перейти ліміти, однак це набагато зручніше в разі, якщо заробітна плата зберігається на банківській картці.

Корисні поради та лайфхаки

Будь-які методи економії хороші, якщо всі члени сім’ї включаться в цей захоплюючий процес. Тому не варто забувати про базові правила:

 1. Призначайте головного. Яким би не був бюджет – спільний або роздільний, необхідно, щоб хтось розпоряджався основною частиною суми, платив по рахунках, вів облік витрат.
 2. Створюйте ощадний рахунок. На нього можна відкладати 5-20% від загального доходу щомісяця.
 3. Слідуйте за цілями – відкладати гроші стане простіше, якщо вони необхідні для чогось бажаного.
 4. Плануйте – намагайтеся почати відкладати гроші на подарунки або відпустку заздалегідь, щоб розбити необхідну суму не кілька платежів.
 5. Завжди вчасно оплачуйте рахунки, гасіть кредит.
 6. Розбивайте грошові кошти на періоди (тижні, дні), щоб розуміти, на яку суму можна розраховувати.

Окрім стандартних технік, існують ще кілька сучасних рішень, що сприяють скороченню витрат. До них відносять:

 • оплату карткою, яка дозволяє чітко відстежити транші та заробити кешбек від покупок;
 • вживання домашньої їжі замість щоденного обіду в кулінарії;
 • відмова від регулярної покупки пластикових пакетів;
 • витрати з розумом – раннє бронювання готелів, придбання одягу на розпродажі;
 • продаж непотрібних речей;
 • використання списку покупок;
 • регулярну турботу про здоров’я (адже куди економніше запобігти захворюванню);
 • відмову від імпульсивних покупок;
 • моніторинг знижок і вигідних пропозицій.

Сервіси для економії в банках України

Нещодавно Monobank запустив сервіс з цікавою назвою – “банка”. Це можливість відкласти кошти на будь-які потрібні. Клієнт може створювати необмежену кількість банок, давати їм імена, підбирати під них зображення, встановлювати бажану суму накопичення. До того ж, у свою “банку” можна підключати родичів або друзів, які в пару кліків можуть поповнювати ощадний рахунок.
Як можна збирати в “банку”:

 • робити переклади з особистої карти;
 • підключати друзів і знайомих;
 • встановлювати фіксований платіж, наприклад, округлення суми після покупок.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...