13 травня 2020 року депутати Верховної Ради України прийняли в цілому законопроект №2166, покликаний полегшити життя фізособам-підприємцям у питанні сплати Єдиного соціального внеску за місяці, коли вони не отримували дохід. 18 травня цей законопроект вже підписав спікер Парламенту, і далі його направили на підпис Президенту. Кого конкретно стосуються прийняті норми, і хто зможе списати накопичені за роки недоїмки і штрафи, пояснила адвокат Майя Сергєєва.

Майя Сергеева

Майя Сергєєва, адвокат

– Розкажіть будь ласка, кого в першу чергу стосується цей законопроект?

– Звільнені від сплати Єдиного соціального внеску ФОП-загальносистемники, самозайняті особи та члени фермерських господарств за місяці неодержання доходів. Доповнено перелік осіб, звільнених від сплати ЄСВ, людьми, які здійснюють незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком або мають інвалідність. Вони зможуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Також особи, які провадять незалежну професійну діяльність, звільнені від сплати ЄСВ за себе за умови взяття їх на облік в якості ФОП і здійснення ними одного виду діяльності одночасно, як ФОП, і як осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Таким чином, парламентарії вирішили проблему з подвійною оплатою ЄСВ, встановивши, що незалежно від кількості реєстрацій в податкових органах Єдиний соціальний внесок сплачується такою особою один раз.

– Які зміни стосуються питання сплати пені та штрафів?

– Мова йде про так звані “сплячі” ФОП. Якщо раніше “сплячі” ФОП, навіть якщо вони не отримували доходів, зобов’язані були платити мінімальний розмір ЄСВ, то зараз врегулювали цю прогалину. Народні депутати змінили слово “зобов’язані” на “мають право”. І таким чином “сплячі” самозайняті особи можуть відтепер не платити Єдиний соціальний внесок. Прийнявши цей закон, парламентарії також подбали про людей, які мають недоїмку, штрафи і пеню по оплаті ЄСВ.

Недоїмка разом зі штрафами і пенею, які сформувалися у цих осіб з 1 січня 2017 року і до вступу в силу закону, списуються.

Але є умова. Відносно ФОП це обов’язкова подача реєстратору форм на припинення діяльності та подача звітності за період із 1 січня 2017 року до дати вступу в силу закону, якщо така звітність не подавалася раніше. Щодо осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, заяви подаються до податкового органу. І звітність така ж, як у випадку з ФОП.

– Що необхідно зробити, щоб скористатися можливістю на списання цих боргів?

– Щоб скористатися правом на списання недоїмки і штрафних санкцій зазначені суб’єкти зобов’язані протягом 90 днів з моменту вступу закону в силу надати документи, які дають право на списання цієї недоїмки разом зі штрафними санкціями. Після того як державний орган отримає необхідні документи, він повинен протягом 15 днів провести перевірку і списати недоїмку разом зі штрафними санкціями. Плюс цієї перевірки в тому, що проводитися вона буде без виїзду до платника податків – тільки на підставі поданої документації.

– Чи всі можуть розраховувати на списання штрафних санкцій?

– Цим правом не зможуть скористатися ФОП, які перебувають на спрощеній системі оподаткування.

– Як скоро цей законопроект почне реалізовуватися?

– Закон вступить в силу поетапно. Частина норм – з дати опублікування. Зокрема це стосується частини зі списання недоїмки і штрафних санкцій. Решта норм вступлять в силу з 1 січня 2021 року.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Loading...