Починаючи з 28 квітня 2020 року в Україні зміняться правила переказу грошових коштів. В силу вступає Закон України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення”, прийнятий на початку грудня минулого року.

Відтепер, якщо ви хочете відправити комусь більше 5 тис. грн, обов’язково доведеться підтверджувати свою особу. У банківських відділеннях при переказі грошей через касу знадобиться паспорт або водійські права. А при використанні терміналу необхідно буде підтвердити свою особу за допомогою платіжної банківської картки. Раніше аналогічні вимоги стосувались операцій, що перевищують 15 тис. грн.

Нюанси оплати через термінали і на пошті

Ви зможете вільно переводити кошти в межах 5 тис. грн через банківські термінали без використання картки. Якщо ж вам необхідно перевести велику суму, то слід вставити картку в термінал. У випадку з небанківськими платіжними терміналами (iBox, EasyPay тощо) вносити можна буде суму виключно до 5 тис. грн.

За словами президента Асоціації «Дніпровський банківський союз» Володимира Косюги, без проблем можна буде переказувати гроші з картки на картку.

“Перерахування понад 5 тис. грн проводяться або через касу банку, або з карти на карту. Тому що в такому випадку ви проходите верифікацію, зайшовши в свій Інтернет-банкінг або в свій аккаунт у терміналі. В будь-якому випадку ви проводите гроші персонально. Проведення ж через термінали без верифікації платіжною карткою проводяться в межах 5 тис. грн. Але незрозуміло, наскільки це буде врегульовано, якщо робити перекази кількома сумами з різних терміналів на одну картку. Я не уявляю, яким чином це можна проконтролювати”, – розповів експерт.

Аналогічні обмеження почнуть діяти щодо грошових переказів через такі системи, як Western Union, і під час оплати післяплатою за посилку від інтернет-магазинів. Тобто, при отриманні посилки вартістю понад 5 тис. грн. доведеться сплачувати за неї або банківською карткою або готівкою, але з обов’язковим пред’явленням паспорту.

Мета – вивести доходи з тіні

Зниженням суми, яка підпадає під фінмоніторинг, в три рази, держава бореться з тіньовими доходами і так званими “зарплатами в конвертах”. У період карантину, коли багато хто перейшов на віддалений режим роботи, отримання зарплати готівкою стає проблематичним питанням. А посилення правил переводів із 28 квітня робить процес ще більш складним.

“Якщо з людиною хочуть розрахуватися офіційно, ніяких проблем не буде. Якщо ж ні, то це так званий “чорний нал”, і такі речі будуть контролюватися і припинятися. Ці обмеження вводяться, щоб знизити кількість нелегальних оборотів грошей на ринку. На сьогоднішній день у нас населення практично перестало платити податки. Будь-яка зарплата – це нарахування. На будь-яку суму нараховуються ЄСВ, ПДФО (податок з доходів фізичних осіб в розмірі 18% – Ред.) і військовий збір (1,5%). Багато хто йде в готівкові розрахунки, тому що не хоче платити податки, і з цим борються технічними засобами”, – пояснив Володимир Косюга.

Як розповів експерт, дані про всі грошові переводи акумулюються в базі банків. Це не означає, що, якщо ви переводите суму більше 5 тис. грн, то відомості про цю транзакцію одразу ж направляють в податкову інспекцію. Але всі відомості зберігаються, і за спеціальним запитом їх можуть розкрити представникам податкової, прокуратури та інших правоохоронних органів. І це робиться в рамках проведення слідчих дій з питань діяльності конкретної людини.

“Потрібно бути готовим до того, щоб довести, звідки у людини з’являються грошові знаки. Питання не в тому, що ви не зможете перевести гроші. А в тому, що, якщо раніше була проблема, як отримати готівку, то зараз буде проблема – яким чином готівку легально перевести в безготівкові рахунки”, – розповів Володимир Косюга.

Він також поділився своїм прогнозом щодо того, що на тлі більш жорстких правил грошових переказів в Україні відбудеться черговий сплеск реєстрацій ПП. Якщо людина планує отримувати відносно невеликі суми, то може зареєструватися приватним підприємцем 2-й або 3-ї групи. І тоді буде оплачувати по 5% від обороту. Володимир Косюга уточнив, що в безготівковій формі приватний підприємець може отримувати перекази від юросіб, а при отриманні готівкою у нього обов’язково повинен бути РРО (реєстратор розрахункових операцій).

Є декілька винятків

У свою чергу в Національному банку України уточнили, що нові вимоги не поширюються на кілька сфер. Так, незалежно від суми можна оплачувати без верифікації особистості платежі за житлово-комунальні послуги, різні податки і штрафи. В НБУ наголосили, що оплата компослуг вважається операцією з низьким ризиком. Тому такі операції слід проводити з використанням спрощених методів ідентифікації і верифікації платника і одержувача.

Ще до виключень потрапила оплата кредитів, але з урахуванням, що сума не повинна перевищувати 30 тис. грн. Крім того, в НБУ окремо акцентували увагу на тому, що нові вимоги не поширюються на зняття грошей з особового рахунку.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...