Криза поставила перед багатьма українцями не тільки питання заробітку, а й заощадження своїх кревних. Великої актуальності набуває питання інвестицій. Багато хто вважає, що даний інструмент пасивного заробітку доступний лише багатим і знаменитим, але насправді вкладати свої фінанси в різні сфери можуть люди навіть з відносно скромними заощадженнями.

Банківські депозити – стабільне зростання без ризику

Пересічним громадянам найкраще підходять консервативні інструменти інвестування, що характеризуються низьким рівнем ризику. До них належать банківські депозити та облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Як пояснив фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків, перш ніж кудись вкладати свої гроші, слід визначитися, на який термін ви розраховуєте. Так, наприклад, якщо ви хочете зберегти і трохи примножити кошти, щоб потім купити на них щось, то можна обійтися без складних інструментів інвестування. А ось, якщо мова йде про те, щоб забезпечити собі пенсію, потрібно звертатися до складних інструментів.

Другим важливим моментом, який необхідно заздалегідь продумати, є вибір валюти для інвестицій. У питанні курсу валют слід постійно тримати руку на пульсі, так як неправильний вибір може привести до фінансових втрат.

«Зазвичай на довгостроковому горизонті більшість людей вважають за краще вкладатися в іноземну валюту. Скажу за себе, що на даному етапі я більше вірю в гривню. З ослабленням карантину я перевів більшість власних коштів в національну валюту, оскільки процентна ставка по ній вище. Звичайно, десь у вересні моя відповідь може бути вже зовсім іншою. Наша група ICU випустила прогноз по курсу долара до кінця поточного року на рівні 28,5 грн. Ми прогнозуємо, що ближче до четвертого кварталу гривня буде послаблюватися. Але зараз вона є найкращим варіантом, враховуючи прибутковість», – розповів експерт.

У лютому минулого року в Україні відбулася значна валютна лібералізація, і тепер кожен бажаючий може швидко обмінювати гроші в онлайн-додатках багатьох банків. На думку Михайла Демківа, це зручний інструмент для обміну середніх сум.

Нюанси банківського депозиту

Якщо ви вирішили примножити свій капітал шляхом відкриття банківського депозиту, слід пам’ятати кілька нюансів. У першу чергу потрібно розуміти, що державою гарантуються вклади до двохсот тисяч гривень. Відповідно, якщо обраний вами банк збанкрутує, ви можете розраховувати на повернення суми до 200 тис. грн.

«Багато людей думають, що всі депозити в державних банках гарантуються в повному обсязі. Але це не так. У повному обсязі гарантуються вклади тільки в Ощадбанку . І то вже розроблено план по переходу Ощадбанку на загальні правила гри. Тобто, як і в інших банках, для Ощадбанку буде гарантуватися тільки сума до 200 тис. грн. Цей перехід буде поступовим, і тільки для нових депозитів, відкритих після вступу нових правил в силу», – пояснив Михайло Демків.

За даними Національного банку України, близько 7% письмових звернень громадян в НБУ стосуються саме питань, пов’язаних з депозитами. Щоб уникнути плутанини, в НБУ рекомендують перед підписанням договору уважно вивчити документ. Особливо зверніть увагу на автоматичну пролонгацію депозиту. В договорі має бути чітко прописано, за скільки днів до його закінчення клієнт повинен повідомити банк про своє бажання зняти гроші з рахунку. Якщо ви пропустили цю можливість, то договір буде продовжений автоматично. Головне, щоб в документі, що ви підписуєте, цей момент був прописаний, так як фінустанова не має права на автоматичну пролонгацію без повідомлення про це клієнту.

Якщо ви переживаєте, що не зможете в разі форс-мажору зняти депозит достроково, то шукайте банк, у якого є подібна пропозиція. Інакше зняття грошей в такій ситуації буде проблематичним. Ще в НБУ рекомендують простежити, щоб у договорі були чітко прописані умови повернення коштів через касу (після завершення терміну депозиту) і вказані комісії за дану операцію.

банковский депозит

Інфографіка: НБУ

В цілому Михайло Демків оцінює стан українського банківського сектора як стабільний. І на нас не чекає масовий «банкопад», як це було в 2014-2015 роках. Тому такі інвестиції зараз практично не несуть ризиків.

«Найбільший ризик для вкладників, це валютний – якщо вони неправильно розрахують валюту для заощаджень. І другий момент – це погіршення політики в плані лібералізації економіки. Але поки що для цього немає підстав», – вважає фінансовий аналітик.

ОВДП – для тих, хто не любить податки

Мабуть, ще більш цікавим варіантом для інвестування є ОВДП. Вони зараз набирають популярність, хоча до депозитів їм поки ще далеко. Як пояснює Михайло Демків, ОВДП, по суті, являються позикою держави в особі Мінфіну. Зараз в обігу знаходиться ОВДП на 800 млрд грн.

«Більшість з них належить самій державі в особі Національного банку і державних банків. Біля 100 млрд грн – це частина, в яку вклали гроші іноземні інвестори. Але цей інструмент абсолютно доступний і для фізичних осіб. Приблизно 9 млрд грн було інвестовано в ОВДП саме фізособами. Приблизно дві третини цих ОВДП становлять валютні. Якщо говорити про доступні ставки, то в гривні це в районі 10-10,75% в залежності від терміну інвестування. У доларі – від 2% до 3%. Існують також ОВДП в євро, але вони не є популярними через низьку ставку», – розповів експерт.

Для інвестування в ОВДП потрібно буде відкрити рахунок в цінних паперах, але в іншому великої різниці з банківськими депозитами немає. Головна відмінність полягає в оподаткуванні, і в цьому сенсі ОВДП на порядок вигідніше за депозити. Справа в тому, що останні обкладаються податком на доходи фізосіб у розмірі 18% і військовим збором в розмірі 1,5%. А ось для ОВДП з червня поточного року скасували всі види оподаткування. Таким чином, ви не втратите на податках, інвестувавши в них.

«Номінал однієї ОВДП – 1000 гривень, доларів, євро. За своєю практикою скажу, що з однією тисячею гривень ніхто не приходить. Інвестують в середньому від 50 тис. грн. Але це не означає, що, якщо ви принесете 30 тис. грн , то вас не пустять на поріг. ОВДП продають комерційні банки і фінансові компанії. Перевага ОВДП в тому, що на відміну від депозиту їх можна в будь-який момент продати. Тобто, це такий собі депозит з правом продажу – я вирішив продати ОВДП, і я не втрачаю відсоток, що накопичився на ньому», – пояснив фінансовий аналітик.

За словами Михайла Демківа, головний ризик при інвестуванні в ОВДП пов’язаний з тим, що можна не вгадати з валютою. Другий же ризикований момент відноситься до сценарію краху держави. Як приклад він навів долю Російської імперії – коли вона перестала існувати, комуністи не стали виплачувати її борги. Втім, такий сценарій, на щастя, реалізується вкрай рідко.

Підтримай рідне місто й зароби грошенят

Ще одним цікавим варіантом інвестування, яке тільки починає розвиватися в Україні, є облігації муніципалітетів. Наприклад, зараз інвестиційна група «Універ» займається реєстрацією облігацій Харківської міської ради. Планується випуск на 600 млн грн. Як розповів фінансист і президент інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак, імовірно облігації надійдуть в обіг в кінці липня або на початку серпня.

«Ми побачимо в обігу дві харківські облігації, які, ми сподіваємося, сподобаються нашим інвесторам. Облікова ставка по ним буде +5 процентних пунктів, але не нижче, ніж 12% річних. Ми бачимо, що сьогодні прибутковість ОВДП падає – зараз це 10-10,5%. І облігації такого великого міста, як Харків, з величезним бюджетом, напевно знайдуть свого інвестора. Це буде цікаво і для внутрішнього інвестора, і для інституційного (фонди пенсійні, інвестиційні, страхові)», – розповів він.

Тарас Козак бачить велике майбутнє в ринку муніципальних паперів. На сьогоднішній день вже були випущені цінні папери Львова та Івано-Франківська. І він прогнозує, що в найближчі роки відбудеться випуск облігацій багатьох інших муніципалітетів. Ці папери будуть з різною прибутковістю.

«Зрозуміло, що Харків, Київ чи Львів можуть залучати кошти під прибутковість 12-13%. А, якщо це будуть міста поменше, прибутковість, за нашими очікуваннями, буде 15-16%. Це в півтора рази цікавіше, ніж інвестиції в ОВДП», ­– розповів фінансист.

На його думку, зараз подібні цінні папери стали більш надійною інвестицією, ніж це було десять років тому. Багато в чому це пов’язано з процесом децентралізації, який відбувається в нашій країні. Зараз бюджети міст мають власні великі надходження (той же податок на доходи фізосіб, податок на землю тощо), які залишаються на місцях. У той же час багатьом містам не вистачає власних коштів на реалізацію дійсно великих інфраструктурних проектів, і позики допоможуть в цьому. Облігації будуть випускати терміном, наприклад, на три-п’ять років, протягом яких місто стане виплачувати відсотки інвесторам зі своїх поточних доходів.

Ювелірна продукція

Дорогоцінні метали, камені, ювелірні прикраси як і раніше знаходяться у ТОП-і серед інвестицій українців. Однак важливо розрізняти всі три види вкладень. Якщо говорити про дорогоцінні метали, то це вже – металевий рахунок в банку. Це такий же вид депозиту, тільки прибуток користувач одержує не від доларів, гривень або євро, а від золота, срібла, платини.

Ювелірні вироби, наприклад, каблучки, сережки, браслети є найменш вигідним варіантом інвестування. Вся справа в тому, що купуючи грам дорогоцінного металу у виробі, покупець платить його повну вартість. У той час, як продати його можна буде лише за ціною брухту – в два рази дешевше.

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (Пока оценок нет)
Завантаження...