Пропонуємо дане питання розглянути в 3-х частинах.
У даній статті ми розберемося з трансформаційними економічними процесами.
Трансформаційні економічні процеси: економіка 2020
В суспільстві досить багато говорять про трансформаційні економічні процеси. Багато занепокоєння викликають питання, що буде далі зі світовою економікою, національними економіками.
Трансформація економіки пов’язана з таким поняттям як «економічний розвиток».
Економічний розвиток характеризується як багатофакторний процес, що відображає й еволюцію механізму, й зміну на цій основі економічних систем.
Крім того, економічний розвиток – це досить складний процес, який передбачає певні цикли зростання та спаду.
Саме циклічний характер розвитку економіки, її коливання між спадом та підйомом є причиною, що стримує економічний ріст.
Циклічність, як форма руху національної економіки та світового господарства супроводжується високим рівнем економічної активності і через певний період його спадом (економічна криза), інколи навіть до рівня нижчого за допустимий.
Що несе в собі криза 2020
Унікальність економічної кризи 2020 порівняно з 2008 роком полягає у тому, що її спровокували не фінансові чинники, а промислові, поряд зі світовою пандемією. Саме пандемія ускладнює процес визначення глибини та період часу кризи. Таким чином, всі прогнози експертів-аналітиків є досить відносними. На сьогодні визначити відсоток втрат національних економік є досить складним завданням. Навіть самий оптимістичний сценарій свідчить про падіння світової економіки на 3%.
Багато хто з експертів стверджує, що ця криза найглибша з часів Великої Депресії 1929-1933 рр. (директор-розпорядник МВФ Кристаліна Георгієва).
Більш того, треба усвідомлювати, що економічна криза 2020 – це криза платоспроможності.
Діагностику кризи платоспроможності доцільно проводити на трьох рівнях:
- Перший рівень – рівень держави. В умовах кризи найбільш постраждають розвиваючі економіки (пасивні гравці) такі як економіка України: удар прийдеться по основним показникам, які формують ВВП (чистий експорт, інвестиції, кінцеві споживчі витрати державного сектору, кінцеві споживчі товари домогосподарств тощо).
- Другий рівень – це рівень підприємств різних форм організації бізнесу та галузей національної економіки. За чотири місяці кризи ми спостерігаємо занепад деяких галузей економіки: туристичного бізнесу, готельно-ресторанного бізнесу, логістики і в цілому дозвілля: спорту, культури, відпочинку тощо. Негативні тенденції спостерігаються й у інших галузях економіки. Найбільшої фінансової підтримки потребують підприємства малого та середнього бізнесу. Необхідно зазначити, що закриття підприємств призводить до зростання безробіття, скорочення податкових надходжень до бюджету, соціальних фондів тощо.
- Третій рівень – рівень населення. Найбільша проблема – втрата основного доходу! Економічна модель поведінки населення в умовах економічної кризи 2020 зміниться докорінно.
Оскільки всі три рівні тісно взаємопов’язані, зміна економічної моделі поведінки одного вплине на зміну й інших двох. Цей період не відбудеться за декілька місяців, він продовжиться до 2025 року. І за цей період багато що зміниться, відкриється багато можливостей (а поряд з ними з’являться й нові загрози).
PS: більш детальніше проблеми та можливості розглянемо далі.